Всеукраїнський тиждень права

Права людини починаються з прав дитини

Всеукраїнський тиждень права у 2014 році учні Новоселицької ЗОШ №3 проводили майже в річницю революції гідності, під час якої громадяни України  вже вкотре відстоювали своє право жити в незалежній Україні. Тому загально шкільна лінійка, яка дала йому старт, проходила під гаслом «Права людини починаються з прав дитини». Лінійка розпочалась віршами видатного поета України В. Симоненка про неповторність кожного, кому батьки подарували життя.

Але минуло не одне тисячоліття, поки людство усвідомило неповторність особистості і прийняло закони, які здатні захистити людину, її життя, індивідуальність.

10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН проголосила один з найважливіших правозахисних документів – Загальну декларацію прав людини. З тих пір цей день у світі відзначається як День прав людини.

А 20 листопада кожного року всі люди відзначають як День захисту прав дитини, бо саме цього дня 1989 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини, яку підписали 191 країна світу. Для України Конвенція набула чинності 1991 року.

Ведучі-старшокласники розтлумачили, які ж саме права мають учні,  наголосивши при цьому про необхідність знати і дотримуватись своїх обов’язків. А далі учасники лінійки, переглядаючи слайд-шоу «Із життя школи..» під аудіо запис пісні О.Білозір «Неповторність» та у супроводі шкільної танцювальної групи, ще раз переконались, на скільки є прекрасною людина не статками, а чистою і щирою душею,  добрими справами і просто привітною усмішкою..

Атмосфера доброти і злагоди,  милосердя і людяності запанували в шкільній залі, але не у світі.., де 250 млн. дітей тяжко працюють, просять милостиню чи вимушені красти, 30 млн. дітей не мають можливості навчатися. Кожного року від хвороб вмирають 5 млн. дітей. В Україні 3\4 дітей – це діти із хронічними  захворюваннями. Проте найбільше у світі завдають шкоди дітям жахи війни. Їх призивають до армії, силою примушують носити зброю та навіть воювати на передовій, хоча Женевські конвенції 1949 року забороняють участь у збройних конфліктах дітей молодше 15 років.

Протягом останніх 10 років у збройних конфліктах загинуло понад 1,5 млн. дітей, 6 млн. стали каліками. Близько 5 млн. дітей живуть у таборах для біженців, чекаючи на закінчення війни.

За даними офіційної статистики за час проведення АТО загинуло більше 4 тис. українських військових, більше 10 тис. отримали поранення, надійшли тіла більше ста дітей, загиблих через військові дії. Їх світлу пам’ять вшанували хвилиною мовчання. А потім разом із Русланою Лежичко молились За Україну! За мир! І Спокій!

У наступні дні під час Всеукраїнського уроку «Права людини»  дев’ятикласники і десятикласники  захищали свої проекти на правову тематику. Найкраще з цим справились Скрикуляк Марія «Міжнародні механізми захисту прав людини», Дроздовський Валентин «Міжнародні стандарти прав людини», Єнатій Дмитро і Абрамчук Анна «Класифікація прав і свобод людини», Шпак Анастасія «Громадянські права і свободи», Блащук Адріана , Барашкіна Яна, Федоряк Софія, Репужинський Роман «Право на освіту в Україні», Кузик Анастасія «Право на підприємницьку діяльність», Коломійчук Степан «Право на охорону здоров я» та інші.

Учні 2-4 класів стали учасниками театралізованої вистави з правовими елементами «В гостях у казки»(або «Ніхто не має права ображати дитину. Конвенція про права дитини»). Казкові герої Буратіно, Попелюшка, Дюймовочка, Колобок, Зайчик, учень Серьожка, Мама, Бабуся, Казкар, Лисичка, Жаба-мама, Жаба-син, Мачуха, Фея переконували дітлахів, як важливо знати свої права, хоча б для того, щоб вміти їх захистити. Ігри «Так чи ні», «Дозволяється-забороняється», «Права та обов’язки» допомогли їм в цьому. А ще велика кількість батьків і вчителів-класоводів.

Крім цього, молодші школярі брали участь у конкурсі малюнків «Права дітей очима дітей», серед яких переможцями стали Житар Олександр (2-Б кл.) та Хорошенюк Дмитро (2-А кл.). Заслуговують високих оцінок малюнки К.Ватаман, С.Романчука, О.Прокоп`євої, В.Бежана, М.Кишларя, А.Левицької та інших.

Учні 9-х,10-го,11-го класів ЗОШ №3, ліцею, Костичанівської ЗОШ брали участь у засіданні круглого столу «Права людини:  історія і сучасність». Нижник Влада і Фокша Діана (10 кл.) виступили з проектом «Боротьба за юридичне закріплення прав людини в історії цивілізації», Неборак Валентин (9 кл.)- учасник Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина — Україна», переможець обласного рівня – «Роль буковинської соціал-демократії в боротьбі за побудову Української держави в кінці XIX- на початку XX століття», Орлова Рената (11 кл. Костичанівської ЗОШ) – переможниця Всекраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна»-«Криваві сторінки людських трагедій – жителів села Костичани у 40-х – 50-х роках ХХ століття», Довганюк Денис (11 кл.) « Через революцію гідності до утвердження незалежності України», Вовк Даніела (9 кл.) «Українська нація — політична нація?»

Родзинкою засідання круглого столу стала участь у ньому кандидата історичних наук, доцента Чернівецького Національного університету І. Г. Буркута, який висловив своє міркування з приводу основної теми засідання, а також відповів на численні запитання учнів . Наприклад, чому Україна не може зберегти нейтральний статус;  чому мільярди Януковича не повертаються в Україну, адже таким чином можна було б наповнити Держбюджет, не беручи кошти в МВФ; ставлення до призначення міністрами іноземців; чому ООН бездіяльна у вирішені конфлікту на сході країни; коли буде відкритий безвізовий режим в Європу і чи не покине в такому випадку молодь Україну; чи робить керівництво країни все для того, щоб якомога швидше закінчилось АТО. Відповіді були не менш цікавими, ніж самі запитання. То ж і не дивно, що навіть через 2 години засідання учні не поспішали розходиться.

Протягом тижня була організована книжкова виставка-презентація видань про права людини та іншої літератури правового змісту, виставка творчих робіт учнів 9-х, 10-го, 11-го класів на правову тематику.

 Вчитель історії і правознавства Новоселицької ЗОШ №3  С.І.Кучерява

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*


Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>